top of page

Diş Beyazlatma Diş Minesinde Aşınma Yapar mı? Cevap?

Yapılan çalışmalarda, farklı marka ve konsantrasyon sahip yüksek düzeyde %25 - %45 hidrojen peroksit ürünlerinin, diş minesi yüzeyinde büyük bir demineralizasyon etkisinin olduğu ve bunda florür veya kullanılan ACP benzeri maddelerin süreci engelleyen ve tersine çeviren bir etkisinin olmadığı ortaya konmuştur.


Mine yüzey demineralizasyonuna sebep olan mekanizma; beyazlatma işlemi sırasında beyazlatıcı ajanın pH'ının daha asidik hale gelmesi ve hidrojen iyonlarının mine kristallerine saldırması ve mine yüzeyinden kalsiyum ve fosfat iyonlarını serbest bırakmasıdır.


Bu çalışmalarda ortak tespit: 1. Agresif beyazlatma, yüzeydeki minerallerde ayrışmaya ve mine kristalinin (hydroxyapatite) azalmasına neden olabilir; ve 2. Hidrojen peroksit, tedavi sırasında diş yüzeyindeki pH değerini düşürerek, yüzeyin demineralizasyonuna yol açar.
Alkali pH Düzeyindeki Hidrojen Peroksit ve Nano-Hydroxyapatite özel formülüne sahip BioWhiten kullanılarak Prof. Dr. Mutlu Özcan ve ekibinin yaptığı bilimsel çalışmalarda BioWhiten ProOffice ürününün mine yüzeyinde hiçbir şekilde aşınma yaratmadığı tespit edilmiştir. Haziran 2019 da tamamlanan bu bilimsel çalışmanın orijinal dökümanını 0533 1231474 telefonla iletişime geçerek talep edebilirsiniz.

338 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page